VšĮ Pasaulio lietuvių praktikos ir studijų užsienyje centras
Work and Travel! Darbo praktikos, studijos JAV ir kitose šalyse


Išsamiau apie programą "Work and Travel USA"

Programa "Work and Travel USA" (WT) – JAV kultūrinių mainų (Exchange Visitor) programa, kuruojama JAV Valstybės departamento (U.S. Department of State). Oficialus programos pavadinimas – Summer Work Travel Program. WT programą JAV rengia JAV organizacijos, vadinamos programos sponsoriais. JAV Valstybės departamentas suteikia teisę būti WT programos sponsoriumi tik organizacijoms, atitinkančioms nustatytus kriterijus ir įsipareigojančioms nepriekaištingai laikytis JAV Valstybės departamento bei JAV įstatyminių aktų nustatytų programos taisyklių.

Programos sponsorius yra atsakingas už visus savo priimtus į programą dalyvius ir turi dalyviams taikyti nustatytas programos taisykles. Sponsorius įsipareigoja per visą programos trukmę JAV konsultuoti dalyvius aktualias klausimais (telefonu, elektroniniu paštu, kt.) sponsoriaus biuro darbo valandomis. Ekstra atvejams sponsorius turi pagalbos telefoną (nemokami skambučiai iš JAV telefono Nr.), veikiantį 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. 

WT programos dalyviai gauna "J-1" tipo (Exchange Visitor) vizą ir turi teisę legaliai dirbti, gaudami atlyginimą JAV firmoje-darbovietėje, kuri privalo būti aprobuota programos sponsoriaus. Darbas WT programos dalyviams privalo būti sezoninio pobūdžio - paprastai kurortinėse ar kitose JAV vietovėse, kur vasaros sezono metu paprastai lankosi daug daugiau žmonių, nei kitu metų laiku.

Tam, kad asmuo galėtų pretenduoti J-1 vizos (atvykti į JAV ambasadą), būtina DS-2019 forma, kurią programos sponsorius (kai, gavus ir peržiūrėjus pilną paraiškos komplektą, priima studentę/ą į savo WT programą) generuoja JAV valstybinėje sistemoje Student and Exchange Visitor Information System (SEVIS).

Malonu, kad JAV ambasada Lietuvoje jau daugelį metų labai palankiai vertina galimybes Lietuvos studentams dalyvauti WT programoje. WT vizų gavimas JAV ambasadoje Lietuvoje siekia 100 proc. / beveik 100 proc.

JAV masiškiausio poilsio bei turizmo laikotarpiu (gegužė – spalis, o ypač - iki rugsėjo pradžios), atsiranda daug sezoninio darbo vietų (ypač kurortinėse vietovėse) - viešbučiuose, kazino, restoranuose, kavinėse, picerijose, parduotuvėse, ledų, saldumynų, suvenyrų prekyboje, atrakcionų parkuose ir kt. JAV darbdaviai gana noriai priima sezoniniam darbui užsieniečius studentus. Puiku, kad darbo pasiūlymą iš JAV darbdavio WT programos kandidatai gali gauti taip nesunkiai – gali pakakti vienos Jūsų žinutės elektroniniu paštu! WT programos ir darbo trukmę renkatės Jūs pati/pats, priklausomai nuo pavasario sesijos baigimo ir universiteto nustatytų grįžimui į rudens semestrą datų. Daug studentų renkasi apie tris mėnesius darbui JAV. Tokia darbo trukmė domina ir daugelį JAV darbdavių.

Atlyginimas WT programos dalyviams turi būti ne mažesnis už nustatytą JAV federalinį ar valstijos atlyginimo minimumą. Už viršvalandžius (už darbo valandas virš 40 val. per savaitę) dalis firmų moka pusantro karto didesniu tarifu. Darbo vietose, kuriose darbuotojai gauna komisinius (pvz.: padavėjai), valandinis atlyginimas mažesnis, tačiau komisiniai kompensuoja skirtumą, dažnai - ir su kaupu.

Maisto bei nakvynės išlaidas dalyvis paprastai apmoka iš savo atlyginimo. Nakvynės vietą kai kuriais atvejais suteikia įdarbinanti firma, kitais atvejais - firma padeda arba pataria kur susirasti, o kai kurie dalyviai nakvynės vietą susiranda visai savarankiškai. Dirbantiems maitinimo įstaigose paprastai galimos nuolaidos maistui, kartais maistas darbo metu - nemokamas. Atlyginimas JAV paprastai mokamas kas savaitę arba dvi.

Su savimi į JAV vežtis (pragyvenimui iki pirmo atlyginimo) rekomenduojama min. 800 USD - 1000 USD.

WT programos dalyvio statusas leidžia lygiagrečiai dirbti ir dviejose ar net daugiau darboviečių. Lietuvos studentai sugebėdavo suderinti 2 ar net 3 darbus lygiagrečiai (pvz.: rytais – darbovietėje Nr.1, popiet - darbovietėje Nr.2, savaitgaliais - darbovietėje Nr.3). Antrą darbą galite susirasti, kai jau esate JAV. Jei pastebėjote ant parduotuvės ar kavinės durų lentelę su užrašu “Hiring” ar “Help Wanted”, galite nesivaržydama/s užeiti ir pasisiūlyti į darbuotojus!

WT programa leidžia dalyviui tam tikromis sąlygomis pakeisti ir pagrindinį (sponsoriaus aprobuotą prieš atvykstant į JAV) darbą (suprantama, pagrindinio darbo keitimo galimybę reikia derinti su sponsoriumi ir iš anksto gauti tam leidimą). Lygiagrečiai dirbti dviejose ar daugiau darboviečių reikalingas programos sponsoriaus leidimas – aprobavimas, dėl darbo grafikų reikia susiderinti ir su pirmąja - pagrindine darboviete. Jei pagrindiniame darbe gaunate daug viršvalandžių ir už juos apmokama brangiau, antro darbo paieška ir derinimas paprastai neaktuali.

Paprastai, baigę darbo periodą, studentai pakeliauja po JAV savaitę ar net ilgiau. Kartais tokiai kelionei keli draugai išsinuomoja automobilį, kartais pakeliauti padeda amerikiečiai, su kuriais susidraugauta programos metu. Kartais studentai įsigyja didelės JAV autobusų kompanijos (pvz.: Greyhound) bilietą savaitei, leidžiantį rinktis maršrutą, išlipti norimame mieste ir kitą dieną tęsti kelionę toliau. Programos laikotarpiu (gavus vizą / leidimą beviziam atvykimui bei sponsoriaus aprobavimą) kai kas kelioms dienoms apsilanko net Kanadoje ar Meksikoje.

Dalyvaujantys programoje pirmąkart paprastai keliauja po JAV mažiau - trumpiau. Antrąkart ir trečiąkart dalyvaujantys programoje paprastai sau leidžia pakeliauti po JAV gerokai daugiau. JAV - didžiulė šalis, kurioje daug įdomių vietų (nacionalinių parkų, kitų įspūdingų gamtos objektų, miestų, kalnų). Tad verta dalyvauti WT programoje daugiau nei vieną kartą.

Draudimas (medicininių išlaidų ir repatriacijos) yra privalomas visiems programos dalyviams visai buvimo JAV trukmei, ne mažesnei draudimo sumai nei nurodyta JAV Valstybės departamento. Sponsorius parūpina dalyviams draudimą numatomam programos (galimo įdarbinimo JAV) laikotarpiui. Į programos mokestį įtraukiamas draudimas laikotarpiui ne ilgiau kaip iki 4 mėnesių. Kai kurie sponsoriai į programos mokestį įtraukia draudimą laikotarpiui iki 3 mėnesių. Jei numatoma programos trukmė viršys laikotarpį, kuriam draudimas įtrauktas į programos mokestį, reikia (už priemoką) įsigyti draudimą papildomam laikotarpiui. Tuo atveju, jei sponsorius į programos mokestį įtraukia draudimą laikotarpiui iki 3 mėnesių, o dalyvės/io numatomas programos - įdarbinimo JAV laikotarpis (kurį sponsorius įves SEVIS sistemoje ir DS-2019 formoje dalyvei/iui) viršytų 3 mėnesius, draudimo priemoką (pusei mėnesio ar mėnesiui) reikia sumokėti kartu su programos mokesčiu (visam maksimaliai numatomam ir galimam įdarbinimo JAV laikotarpiui draudimas turi būti užsakomas per programos sponsorių). Papildomam keliavimo (nebe įdarbinimo) laikotarpiui draudimą galima įsigyti per mūsų Centrą (ne per sponsorių), šios draudimo priemokos tarifai graduojami kas kelios dienos. Keliavimo laikotarpiui draudimą iš mūsų Centro galima įsigyti kiek vėliau nei mokamas visas programos mokestis (jau gavus J-1 vizą, nusipirkus bilietus į JAV ir atgal), bet ne vėliau kaip kelios darbo dienos prieš išvykstant iš Lietuvos. Būnant JAV, prasitęsti draudimą galima per sponsorių. Sponsoriui JAV reikia sumokėti iš anksto (kol nesibaigė draudimo, įeinančio į programos mokestį, laikotarpis) kredito kortele.

WT programoje gali dalyvauti tik studentai. Baigus studijas, tokių  gerų galimybių (kelis mėnesius pabuvoti ir iš arti pažinti JAV) daugumai nebus. Nesudalyvavus WT programoje studijų metais, po to gali tekti gailėtis dėl praleistų galimybių.

“Work and Travel USA” – POPULIARIAUSIA tarp Lietuvos studentų darbo praktikos užsienyje programa!
Verta sudalyvauti “Work and Travel USA” bent kartą gyvenime
!

Atvaizdis
Skambinti
El.paštas